Mainská mývalí

9. února 2008 v 10:26 |  m
Historie
Mainská mývalí kočka je jedním z nejstarších amerických kočičích plemen. Byla pravděpodobně vyšlechtěna křížením robustních amerických koček z oblasti Nové Anglie a Maine, které pro chladné a drsné podnebí této oblasti byly vybaveny hustou srstí, s dlouhosrstými kočkami z Evropy. Ty sem přiváželi námořníci ze severu Evropy (Norská lesní kočka). Protože připomínala mývala - svým huňatým ocasem, zbarvením, způsobem lovu, dostala se tato charakteristika i do jejího jména. Poprvé byly mainské mývalí kočky vystaveny v roce 1860 na výstavě koček v New Yorku a v roce 1861 bylo plemeno zaregistrováno. Roku 1895 se toto plemeno stalo vítězem výstavy v Madison Square Garden. Poté, co se do Spojených států dostaly perské kočky, zájem o mainskou mývalí kočku pohasl a renesance plemene nastala až po roce 1953, kdy byl založen Ústřední klub chovatelů mainských mývalích koček. V roce 1976 byla založena Asociace chovatelů a příznivců mainských mývalých koček a v témže roce bylo plemeno také oficiálně uznáno.

Typ a standardní rysy.

Tělo mainských mývalích koček je robustní,protáhlé,s hranatými obrysy.Silná stavba kostí,tvrdé svalstvo a široký hrudní koš jen zvýrazňuje mohutnost těchto koček.Dospělý samec váží více než deset kilo.Hlava je středně velká a má hranatý obrys.Brada je pevná a silná.Uši jsou velké a u kořene široké.Mírně sbíhají do špičky,žádoucí jsou rysovité štětičky.Oči jsou velké a jasné.Položené daleko od sebe a mírně oválné.Barva očí nezávisí na barvě srsti.Nohy jsou silné a středně dlouhé.Na tlapkách jsou žádoucí chomáčky chlupů mezi prsty.Ocas je široký u kořene a na konci se sbíhá do špičky.Osrstění ocasu je plné,dlouhé a rozevláté.Srst je polodlouhá,hustá,s mírně vyvinutou podsadou.Textura srsti je hedvábná.Krycí srst zakrývá měkkou podsadu.Povoleny jsou všechny barvy kromě pointové kresby,čokoládové,skořicové,lilové a plavé.
http://www.celysvet.cz/images/maine-coon_16.jpg
I když má dosti velkou, klínovitou hlavu, v poměru k tělu působí menším dojmem.Nos je středně dlouhý. Uši velké, ke špičce se zužují. Oči mají být velké, mírně šikmé. Jsou zelené, zlaté nebo měděné barvy, bílá varieta může mít oči i modré či dokonce každé oko jinak zbarvené. Mainská mývalí kočka dospívá až po třetím roce života. Délka i s ocasem může přesáhnout až metr.
http://www.modrykocour.cz/golden/1048_1.jpg

Charakter a temperament.

Ačkoliv mainské mývalí kočky mohou dorůst do značné velikosti,mají velice příjemnou povahu.Jsou to přátelské a hravé kočky,hravost si uchovávají i ve vyšším věku.Hlas těchto koček je překvapivě tichý a jemný v porovnání s jejich mohutností.Díky své nekomplikovanosti jsou to velmi příjemné rodinné kočky.Nechávají se rády hladit a laskat,ale potřebují mít pevnou půdu pod nohama.Kdo nechce svou mainku zbytečně rozčilovat,neměl by ji ustavičně a proti její vůli chovat,nebo si ji posazovat na klín.Pokud má chuť na něžnosti,přijde za vámi sama.Mainské mývalí dobře vycházejí s dětmi i se psy.Jsou to kočky spíše klidné.Mají však velmi výraznou společenskou povahu a nerady zůstávají samotné.Mainské mývalí mají rády výběh.Pokud je to možné zajistěte jí zahradní voliéru,ať může pozorovat ptáky.Jako alternativa přichází v úvahu i balkón,ten však musí být velmi dobře zajištěn,jelikož tyto odvážné kočky velmi rády skáčou.
http://www.modrykocour.cz/golden/lenyofatteros1.jpg

Péče o srst.

Srst se doporučuje kartáčovat důkladně jednou týdně.Dopřejte si na to dostatek času,aby jste kočku zbytečně nestresovali.Na česání navykejte již malé kotě,aby se česání nezměnilo v nepříjemný zážitek.Na česání používejte kovový hřeben s širokými zuby,kartáč se zahnutými kovovými štětinami a nakonec kovový hřeben s jemnými zuby.Pokud jste našli v srsti uzlíky,rozpleťte je rozdělovacím nožem nebo tupými nůžkami.V době línání je třeba se věnovat úpravě srti častěji.Před výstavou kočku vykoupejte.
http://www.celysvet.cz/diskuze/nahled/foto-696409.jpg
Popis těla

Typické rysy

Mainská mývalí kočka se řadí mezi polodlouhosrsté kočky (skupina II.), Je to mimořádně krásná kočka. Je obzvláště velká a robustní, má statné a svalnaté tělo se silnou kostrou. Kocour může vážit až 10 kg a měřit až 1 metr. Kastráti mohou dosahovat i větší váhy - až 12 kg. Kočičky bývají menší než kocouři a jejich průměrná hmotnost je kolem 6 a 7 kg. Do plné velikosti dorůstají poměrně dlouho, až mezi druhým a třetím rokem života.Měla by být vždy harmonická, proporcionální v dobré kondici.

Mainská mývalí kočka Hlava
Střední velikost, hranaté obrysy hlavy, profil má mít jemné konkávní prohnutí. Lícní kosti jsou vysoko posazené a dopředu vyklenuté. Pevná brada je ve svislé linii s nosem a horním rtem.

Oči Velké, široce položené, mírně nakloněné, lehce oválné, ne ale mandlového tvaru. Barva očí může být v odstínu zelené, zlaté nebo měděné, bílé kočky mohou být modrooké (případně každé oko jiné barvy).

Uši by měly být velké, vysoké a vzpřímené, osazené chomáčky chlupů vyrůstajících z vnitřní strany. Jsou posazeny daleko od sebe, mají širokou základnu a na koncích jsou špičaté, zakončené štětinkami.

Mainská mývalí kočka Tělo je dlouhé se silnou kostrou a širokým hrudníkem. Kocouři mají velmi silné a svalnaté šíje.

Nohy a tlapky Mohutné, středně dlouhé nohy, položeny široce od sebe. Tlapky velké, kulaté mezi polštářky jim vyrůstají husté chomáčky chlupů.

Ocas Dominantní, stejně dlouhý jako tělo (počítáno od konce zadku k ramenům), široký v základu ke špičce se zužující. Osrstění ocasu je dlouhé vždy volně vlající.

Mainská mývalí kočka Srst
Hustá, vhodná do každého počasí. Na hlavě, lopatkách a končetinách je srst krátká, podél hřbetu a na bocích se pozvolna prodlužuje, břiše je srst dlouhá. Kožich je jemný, ale přiléhavý k tělu. Mainské mývalí kočky mívají tzv. "límec" kolem krku (srst zde bývá většinou delší a jinak zbarvená). Límec začíná u kořene uší. Jejich srst totiž není náchylná k plstnatění. .

Barva srsti
Povolené jsou všechny rozpoznatelné barvy. Nejběžnějšími barvy jsou bílá, černá, modrá, červená, krémová , stříbrná, želvovinová, modře želvovinová, zlatá. Oblíbené je bílé lemování kolem krku, brady a rtů.

Povaha
Tyto kočky mají přátelskou a hravou povahu, která jim vydrží až do stáří. Je to velmi přítulné a společenské plemeno. Ozývá se jemným, cvrčivým hlasem. Protože je po svých předcích geneticky přizpůsobena na drsné podmínky, nevadí jí spát na nepohodlných a neobvyklých místech, často je ve spánku stulena do zcela neobvyklých pozic.
http://www.klubkocek-cbcfn.cz/harr2.jpg

Mainská mývalí kočka
Rozdělení barevných variet do skupin podle barvy

Skupina I: černá, modrá bez kresby
Skupina II: jako skupina I s bílou
Skupina III: černá, modrá s kresbou
Skupina IV: jako skupina III s bílou
Skupina V: červená, krémová s kresbou, černě a modře želvovinová s kresbou
Skupina VI: jako skupina V s bílou
Skupina VII: černě, modře, červeně a krémové stříbřitá, černě a modře želvovinová stříbřitá s kresbou, všechny barvy kouřové s kresbou
Skupina VIII: jako skupina VII s bílou
Skupina IX: bílá s modrýma, oranžovýma a různobarevnýma očima.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama