Březen 2008

Mustang

18. března 2008 v 19:27 k m
DIVOKÝ KŮŇ (MUSTANG)
TĚLESNÉ ROZMĚRY
Výška:až 1,4 m v kohoutku
ROZMNOŽOVÁNÍ
Pohlavní dospělost:ve 3 letech
Doba páření:duben až červen
Délka březosti:11 měsíců
Počet mláďat:obvykle 1,někdy 2
ZPŮSOB ŽIVOTA
Chování:společenský,žije zpravidla v
malých stádech
Potrava:tráva a listy
Délka života:až 20 let
PŘÍBUZNÉ DRUHY
Mustang (divoký kůň) je příbuzný
ostatních ras koní
VÝSKYT:Dnes jen řídce obývá odlehlé oblasti devíti států na západě USA
Mustang španělského typu je statný kůň, vysoký 135 až 152 cm. Mívá dlouhou, výraznou, někdy i těžkou hlavu, bohatou hřívu a ocas a nápadně pohyblivé uši. Kohoutek je málo výrazný, hřbet spíš rovný, ocas nízko nasazený. Kůň má silné svalstvo, pevné suché nohy a velmi odolná, tvrdá kopyta, nepotřebují podkovy.
Zbarvení je neobyčejně proměnlivé, často s archaickými znaky, např. s úhořím pruhem, zebrování noh, zvlněnou hřívou nebo skvrnami. Typická je neobyčejná houževnatost, tvrdost a vytrvalost, obratnost při pohybu v nejtěžším terénu, skromnost a otužilost.
Povahově jsou mustangové nevyrovnaní. Z některých vychovali indiáni koně neobyčejně ochotné, učenlivé a doslova přítulné, jiní jsou nezkrotní. Hřebci nazívaní bronco jsou nezdolní bojovníci a používajíse při rodeu.
Mustang se stal předkem mnoha typů koní indiánských i amerických, hlavně honáckých plemen. Dnes se považuje za národní památku
Stádo mustangů

Hunter

18. března 2008 v 19:25 k h
Termín hunter označuje koně, který nese svého jezdce za smečkou loveckých psů bezpečně a s citem. Jsou to koně s klidnou povahou, jistým krokem, velkou vytrvalostí a dobrým pudem sebezáchovy.
Možnost využití - Hunter se chová jako honební kůň
Chody - Hunter bývá vynikající skokan. Momo to má tento kůň dlouhý krok a velmi prostorný, rychlý cval, ve kterém muší být schopen překonávat dlouhé vzdálenosti.
Zajímavosti - Hunter vznikl křížením anglických plnokrevných hřebců s klisnami různých chladnokrevných plemen. Hunter je tedy polokrevník v pravém smyslu slova. Jak jeho pojmenování již poukazuje, je tento kůň vhodný především pro honební jízdy, kdy vytrvale cválá za psí smečkou. Tento kůň má tvrdou konstituci a je schopen celou sezonu podávat dobrý výkon a zůstat přitom fit.
Původ: Velká Británie
Výška: 142-162 cm
Zbarvení: jednotlivé barvy
Stavba těla: silný hřbet, mohutná záď, dlouhé pevné nohy
Povaha: poslušný, ovladatelný
Základní použití: přehlídky, honební jízdy, parkur
Zbarvení - Všechny barvy jsou povoleny
Charakter - hunter je energetický, rychlý a vytrvalý
Exteriér - Vzhledem k tomu, že hunter ve své podstatě nepředstavuje žádné samostatné plemeno, může být jeho exteriér rozdílný. Je to polokrevník šlechtěný speciálně pro honební účely. Všeobecně to bývá velký kůň s delším, ale pevným hřbetem a silnými holeněmi. Hunteři se často šlechtí pro určitý druh terénu, ve kterém se musí pohybovat. Dle stavby těla se rozlišují tři kategorie hunterů: těžký, středně těžký a lehký.