Lusitánský kůň /Lusitano

11. ledna 2009 v 10:06 |  k l

Úvod

Podobně jako andaluský kůň i lusitano (od latinského Lusitania = Portugalsko) nezapře, že má ve své krvi orientální předky. Všeobecně se má také za to, že je jedním z předků lipicána. Plemeno bylo oficiálně uznáno až v roce 1966 proto, aby se zaručilo zachování důležité krevní linie. Původně byl lusitano využíván hlavně v portugalské armádě, avšak je nyní jeho nejdůležitejší místo v býčích arénách, kde pomáhá rejoneadorům (portugalským zápasníků s býky).

Použití

Lusitano má předpoklady být opravdu všestranným koněm - nalézá uplatnění při víkendovém ježdění, soutěžích i byčích arénách a při podobných příležitostech. Dá se použít i pro lehké polní práce nebo v zápřahu a vždy seprojevuje jako inteligentní a poslušný.

Vzhled

Nehledě na jistou podobu historického vývoje lusitana a andalusana, fyzicky se oba koně liší. Lusitano má výraz stejně živý, ale profil více konvexní a čelo šiřsí. Krk je silný a poměrně krátký, lopatka poněkud strmá, plec mohutná a svalnatá. Záď se poněkud sklání k nízko nasazenému ocasu. Hruď je mělčí, což zvyšuje dojem "nohatosti". Hříva a ohon jsou bohaté, zvlněné, jak bývá obvyklé u iberských koní. Nejčastěji se chovají v barvě bílé, ale jsou povoleny i jiné barvy kromě strakáčů.

Charaketristika

Lusitano má osobnost v mnohém podobnou andalusanům, a nehledě na menší velikost a váhu, je i právě tak bojovný. jesice poněkud méně pohledný, ale má vysoký krok, i když méně okázalý než andalusani, je čilý obratný. Vyniká odvahou a ochotou ke spolupráci (pro nás je zajímavé, že klisny po lusitánském hřebci Rudolfovi byly použity v chodu starokladrubského bělouše).

Výška

15 - 16 pěstí (1,52 - 1,63 m)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama