Anglický toy teriér

11. února 2009 v 13:32 |  ps A

Země původu:

Velká Británie.

DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 08.06.1988.

KLASIFIKACE FCI:

Skupina 3 teriéři.
Sekce 4 Toy teriéři.
Bez pracovních zkoušek.

CELKOVÝ VZHLED:

Harmonicky působící, elegantní a kompaktní pes, pružný a dokonale stavěný.

CHARAKTERISTIKA:

Malé plemeno s charakteristikami skutečného teriéra.

TEMPERAMENT:

Ostražitý a živý, připomínající, že historicky se dokázal uspokojivě zhostit lovu krys. Nikdy přehnaně nervózní.

HLAVA & LEBKA:

Hlava dlouhá, úzká, plochá mozkovna, klínovitě řezaná, aniž by měla zdůrazněné lícní svaly, dobře vyplněná pod očima. Horní a dolní čelist jsou těsně sevřené, pysky těsně přiléhají. Stop je mírný. Tlama se jemně zužuje a působí klínovitým dojmem při pohledu z profilu i zepředu. Třebaže výsledný vzhled může budit dojem podkusu, je vysloveně špičatý vzhled tlamy nežádoucí. Černá nosní houba.

OČI: Tmavé, téměř černé, bez světlých odstínů duhovky. Malé, mandlového tvaru, šikmo posazené a jiskřící.

UŠI: Tvarem připomínající plamen svíčky, mírně špičaté, nasazené vysoko vzadu na mozkovně a v poměrně těsně u sebe. Správná velikost ucha je taková, že ucho ohnuté dopředu nesmí dosahovat k oku. Od devíti měsíců věku psa musí být ucho neseno vztyčené. Celý vnitřek ucha směřuje dopředu. Kůže ucha je tenká.
http://www.boazvet.com/Images/Dogs/Miscellaneous/toy_fox_terrier.jpg

TLAMA: Čelisti silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo. Zuby stejnoměrné a silné.

KRK: Dlouhý, půvabný, mírně klenutý. Plece dobře skloněné dozadu. Linie šíje plynule přechází do plecí a elegantně klesá. Lalok na hrdle je nežádoucí

HRUDNÍ KONČETINY:

Končetiny klesají k zemi svisle pod plecemi, lokty jsou těsně přitisknuté ke hrudníku a tvoří rovnou frontu. Jemné kosti jsou zvlášť nežádoucí.

TRUP: Trup kompaktní, hlava a končetiny s trupem harmonicky ladí a celkově působí vyváženým dojmem. Horní linie probíhá ve velmi lehkém oblouku od bodu za plecemi a mírně spadá ke kořeni ocasu. Hrudník úzký a hluboký, žebra dobře klenutá. Slabiny dobře vtažené. Záďjemně zaoblená.

http://www.dogpage.us/images/pandys/pandy2.jpg

PÁNEVNÍ KONČETINY:

Dobře zaoblená bedra přinášejí dobře zaúhlená kolena; hlezno nízko postavené; není vytočené ven ani vbočené dovnitř; nedostatečné úhlení a postavení končetin pod trupem je nežádoucí.

TLAPY:

Elegantní, kompaktní tlapy, prsty dobře oddělené; prsty dobře klenuté s temně černými drápy, dva prostřední prsty tlap hrudních končetin jsou poněkud delší než ostatní; tlapy pánevních končetin jsou kočičí. Zaječí tlapky jsou nežádoucí.
.

OCAS:

Silný u kořene a zužující se ke špičce ocasu. Nasazen nízko a nedosahuje pod hlezno. Přehnaně "živě" nesený ocas je nežádoucí.

CHODY / POHYB:

Ideální pohyb vpřed se podobá "prodlouženému klusu"; vysoká akce vpředu při nedostatečné prostornosti je nežádoucí; podobně je nežádoucí i "šoupavý krok". Akce pánevních končetin je hladká a pružná, pohyb je snadný a výrazný v kombinaci se silným posuvem. Pohyb je plynulý a budí dojem pevného zdraví a výkonnosti.

OSRSTĚNÍ:

Husté, těsně přiléhající a hladké. Přednost se dává krátké husté srsti.
http://www.cyberpet.com/dogs/1dogimages/gorden4.jpg

BARVA:

Černá a tříslová: Černá je ebenová, tříslová má bohatost tmavého, čerstvě vyloupnutého kaštanu.
Barvy se nemísí ani nesplývají, ale přechází ostře z jedné do druhé. Tím vznikají jasně ohraničené a dobře definované okraje vzájemně oddělených barev. Hrudní končetiny jsou tříslově zbarvené vpředu k zápěstí. Tříslová pak pokračuje na vnitřní a zadní straně předních běhů až k místu těsně pod lokty; na každém prstu je tenká černá čárka (kresba) a jasně definovaná černá značka (otisk palce) uprostřed předního nadprstí a pod bradou. Pánevní končetiny jsou na přední a vnitřní straně tříslové s černým proužkem oddělujícím tříslovou uprostřed holeně. Silná tříslová barva na vnější straně zadních běhů je nežádoucí.
Tlama je tříslově zbarvená. Nos je černý, černá pokračuje po hřbetu nosu a probíhá obloukem pod očima až k nasazení krku. Tříslová tečka nad každým okem a malá tříslová tečka na každé tváři. Pod čelistmi a na hrdle tříslová, okraje pysků černé. Srst uvnitř uší je tříslová (tříslová barva za ušima je nežádoucí). Po obou stranách hrudníku je vidět trochu tříslové. Také okolí řitního otvoru a spodní strana ocasu jsou tříslové. Bílá srst tvořící kdekoliv skvrnu je naprosto nežádoucí.

http://www.freewebs.com/heartlandtoyfoxterriers/Sierra%20Portrait.jpg

VELIKOST A HMOTNOST:

Ideální hmotnost 2,7 - 3,6 kg.
Ideální výška v kohoutku 25 - 30 cm.

VADY:

Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa

Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

POZNÁMKA:

Psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.
http://www.westminsterkennelclub.org/breedinformation/toy/images/toyfoxterrier.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama