Anglický plnokrevník

21. března 2009 v 19:29 |  k a

Popis a charakteristika

Anglického plnokrevníka lze bez nadsázky považovat za nejrychlejší plemeno koní na světě. Ostatně - celá jeho tělesná stavba ho předurčuje k rychlosti. Má výrazný kohoutek, silný hřbet a záď, nápadně dlouhou, šikmou lopatku, dlouhé silně nohy a poměrně dlouhý, většinou nízko nasazený krk. Jeho chod je proto nízký, dlouhý a úsporný. Důležitá je kvalita kopyt, která mohou být trochu plošší. Hloubka hrudníku umožňuje maximální roztažení plic, což je pro dostihového koně podstatné. Hlava plnokrevníka je delší, užší, ušlechtilá, s živýma a výraznýma očima.
Průměrná výška anglického plnokrevníka je 157 cm v kohoutku, ovšem to není určující. Závodní koně bývají vyšší - od 165 cm do 175 cm, sprinteři naopak menší - kolem 160 cm. Obvod hrudi je mohutný, od 180 do 195 cm, a holeň nemá být v obvodu menší než 20 cm. Hmotnost koně bývá 500-600 kg. Barva srsti není důležitá, převládají však hnědáci a ryzáci; bělouši jsou vzácnější, ale zato se velmi často vyskytují bílé znaky.

Povaha

Anglický plnokrevník je kůň velmi svérázný, temperamentní a často nervózní. Dá se říct, že každý z nich je osobností. Má také své rozmary a často prosazuje svou vůli. Například klisnu Kincsem doprovázela na dostihy kočka, Belendek se uklidňoval přítomností berana, s nímž sdílel stáj, jiní koně přátelili se psy. Povaha plnokrevníka je zcela podřízena účelu, k němuž je chován - běhat brzy a běhat rychle.

Využití a sport

Je to výhradně sportovní kůň, používaný k dostihům, sportu, který se těší velké oblibě všude ve světě a určitě bude i v letech budoucích. Pro své vynikající vlastnosti byli plnokrevníci využíváni k získávání jiných plemen. Anglický plnokrevník se podílel na vzniku anglického polokrevníka, angloaraba, amerického klusáka, amerického jezdeckého koně a dokonce i českého teplokrevníka.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama