Norický kůň

6. listopadu 2009 v 18:33 | Rejža |  k n

http://www.equichannel.cz/fotogalerie/788.jpg


http://data.mojezoo.cz/ir/mojezoo/images/Gallery2Module/EncyclopediaModule/Races/konicci.cz/00/00/01/23/slezsky-norik-igallery-image0000169.igallery.image0000001--640x480--logo--server-koniccicz.jpg
Mnoho lidí považuje chladnokrevníky za těžkopádné, pomalé a nemotorné koně. A právě norický kůň neboli norik je zářným příkladem opaku. Energický, svalnatý, a přesto mírumilovný a elegantní kůň, jemuž proudí v žilách také krev temperamentních iberských koní, je mezi chladnokrevnými plemeny klenotem, který k dnešní dokonalosti vybrousila dlouhá staletí pečlivé šlechtitelské práce...
http://www.statekvsechovice.cz/Foto/kun3.jpg

Původ a historie

V dobách, kdy ještě oblast rakouských a bavorských Alp spadala pod Říši římskou a jmenovala se "Noricum", zde probíhal čilý obchod se solí. Římské legie proto potřebovaly silné koně, kteří by unesli těžký náklad a byli zároveň natolik obratní a odolní, aby jim nečinilo potíže překonávat těžko schůdné alpské průsmyky a pohybovat se po dlážděných cestách. Přestože Římané nikdy nebyli valní jezdci, vydělávali na chovu koní a budovali ve všech částech své rozsáhlé říše hřebčíny. Předky norika byli pravděpodobně příbuzní těžkých válečných koní, kteří se chovali v Juvavu (poblíž dnešního Salcburku).
Ne náhodou je norik blízkým příbuzným rakouského haflinga a italského aveliňského koně. Všechna tři plemena se vyvíjela paralelně v přilehlých oblastech Alp.
Dnešním domovem norika je Salcburg a hřebčín Juvanum. Mniši tam ve středověku převzali dědictví Římanů a pokračovali v chovu. S podporou arcibiskupa ze Salcburgu byl pro chov norika už roku 1565 zřízen hřebčín, což dokládá, že norik je starobylé plemeno s dlouhou historií. V průběhu 16. století probíhala opakovaná křížení se španělskými koňmi za účelem zušlechtění plemene. Pozdější příliv krve koní clydesdaleských, belgických, holštýnských a normandských se ukázal jako nevhodný a další zušlechťování bylo ukončeno.
Plemenná kniha norika byla založena roku 1903, kdy bylo registrováno 450 hřebců a 1000 klisen. Původně existovaly dva typy noriků - lehčí oberlandský a těžší pinzgavský. V dnešní době je uznáváno několik rázů, např. bavorský (neboli jihoněmecký chladnokrevník). V Rakousku dnes žije asi 8000 noriků a v Bavorsku 1000. Řád plemenné knihy je velmi přísný, a tak jsou do ní zapisováni pouze ti nejkvalitnější koně.

Popis a charakteristika

Norik je mimořádně odolný a je schopný přežít v extrémních klimatických podmínkách dokonce i bez přístřeší. Není tak těžký jako například Persefon, jeho výška se pohybuje mezi 163 a 173 cm a váha kolem 700 až 900 kg. V poměru k těžší hlavě jsou oči a uši spíše malé, čelo je široké. Krk je krátký a silný, plece dobře tvarované a hodně svalnaté, kohoutek nevýrazný, hrudník hluboký, široký, s dobře klenutými žebry. Záď je svalnatá a souměrná, obvykle štěpená. Nohy jsou zdravé a silné, klouby čisté. Norik bývá často "přestavěný", tj. jeho záď je výš než kohoutek. Z tohoto důvodu mívá měkčí hřbet.
Ačkoliv se norik vyskytuje téměř ve všech barvách, nejvíce cenění jsou skvrnití koně, známí pod názvem "tygři" nebo "hermelíni". Oblíbení jsou také tmaví ryzáci se světlou hřívou, ale vídáme všechny typy ryzáků, vraníky, bělouše i hnědáky.

Povaha

Norik je velmi klidný, vytrvalý a ochotný pracovat. Je neobyčejně dobromyslný, snadno se ovládá a učí novým věcem, a přesto je silnou osobností.
http://www.cyberserver.cz/data/plemena-koni/norik_2.jpg

Využití

Typickým využitím norika je práce v lese či v zemědělství. Díky pohodlným chodům a vstřícné povaze je často využíván pod sedlem pro těžší jezdce - ne každý norik se však pod sedlo hodí kvůli již zmíněnému měkčímu hřbetu.
http://www.equichannel.cz/data/imgs/00015490m.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 YolandaLindsay18 YolandaLindsay18 | E-mail | Web | 5. prosince 2011 v 9:22 | Reagovat

That's well known that cash makes us free. But how to act if one has no cash? The only one way is to get the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/home-loans">home loans</a> and short term loan.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama